Jak pozbyć się plastikowych odpadów? Jest na to sposób! – FORPA – Producent ekologicznych opakowań na żywność

Jak pozbyć się plastikowych odpadów? Jest na to sposób!

Nie jest tajemnicą to, że tworzywa sztuczne rozkładają się w środowisku naturalnym dziesiątki, czy nawet setki lat. Przykładem mogą być plastikowe papierki po cukierkach, które rozkładają się nawet 400 lat! Najgorsza jest jednak świadomość, że to samo tworzywo sztuczne wszędzie nas otacza. Jak z tym walczyć? Czy istnieje jakaś alternatywna przyszłość, która pozwoli nam zminimalizować czas rozkładu plastikowych opakowań?

Niszcząc plastikowe odpady

Naukowcom z Uniwersytetu w Lipsku udało się odkryć enzym, który pozwala na rozłożenie tworzywa sztucznego PET, który jest głównym składnikiem plastikowych butelek czy siatek na zakupy w niespełna 24 godziny. Nazwa tego enzymu to PHL7. Podczas badań udało się wykazać, że jest on w stanie w bardzo krótkim czasie doprowadzić do rozkładu tworzyw sztucznych w aż 90%. Dzięki temu pozostałe składowe tworzywa sztucznego, takich jak kwas tereftalowy czy glikol etylowy, można wykorzystać ponownie.

Zdaniem naukowców to tylko kwestia czasu, aby taka forma recyklingu stała się codziennością, która przyczyni się do rozwoju recyklingu. Niestety pomimo upływu lat odkrycie to wciąż pozostaje jedynie odkryciem, a świat wciąż zasypywany jest tonami odpadów z tworzyw sztucznych.

Plastik niosący śmierć

Niestety, statystyki, z którymi przychodzi nam się mierzyć, są nie tylko przerażające, ale wręcz paraliżujące. Jedne z najnowszych statystyk mówią o tym, że rocznie do oceanu trafia ponad 20 ton plastiku. Podobna ilość emitowana jest także na lądzie, co także zanieczyszcza w ogromnym stopniu nasze środowisko. W 2016 roku szacowano, że do 2025 roku ta liczba wzrośnie dwukrotnie. 

Na co dzień nie zdajemy sobie także sprawy z tak istotnego aspektu, jakim jest wpływ plastiku na nasze zdrowie i życie. Znajdujący się na przykład w plastikowych butelkach Bisfenol A przenika do wody czy napoi i negatywnie wpływa na nasz organizm. Niewiele osób wie, że zaburza on gospodarkę hormonalną, sprzyja otyłości, a także jest dużym zagrożeniem dla kobiet w ciąży.

Jak zmienić świat?

Ogranicz plastik do minimum! Dzięki odkryciom, które są stosowane w przypadku wyrobów opakowań papierowych i postęp technologii, masz możliwość korzystania z papierowych o wysokiej jakości i parametrach wytrzymałości zbliżonych do tych z tworzyw sztucznych.

Segreguj odpady! To takie proste i oczywiste, a przynajmniej takie powinno się wydawać. Kolorowe kosze, które widujesz na co dzień, mają swoje przeznaczenie:

ŻÓŁTY – tworzywo sztuczne, metal;
NIEBIESKI – papier;
ZIELONY – szkło;
BRĄZOWY – odpady biologiczne;
CZARNY – odpady zmieszane.

Recykling plastiku wciąż stanowi zaledwie 40% wszystkich odpadów tworzyw sztucznych. Oczywiście, nie każdy plastik nadaje się do ponownego przetworzenia, jednak znaczna jego część nadal nie dostaje drugiego życia. Przekłada się to na zanieczyszczenie środowiska, które pochłania coraz większy odsetek żywych istnień, a mowa tutaj przede wszystkim o zwierzętach morskich i lądowych.

Każdy z nas chce mieć wpływ na to, jak będzie wyglądała nasza planeta za 20, 50, 100 czy 1000 lat. To nie tylko ważne dla nas, ale również przyszłych pokoleń. Nie zapominaj o tym i rób wszystko, aby nie potrzebny był żaden wynalazek, który będzie w stanie rozkładać plastik w znacznie szybszym czasie.