Jak być szczęśliwym? Po prostu bądź EKO! – FORPA – Producent ekologicznych opakowań na żywność

Jak być szczęśliwym? Po prostu bądź EKO!

Zastanawiasz się, jak ekologiczny styl życia wpływa na nasze życie? My dziś możemy Ci powiedzieć, że… pozytywnie! Żyjąc eko, możesz być szczęśliwszy, niezależnie od miejsca zamieszkania czy twojego budżetu.

Po co Ci to eko?

Czy życie w zgodzie z ekologią nie wymaga wyrzeczeń?
Czy stać mnie na bycie eko?
Czy sam/a jestem wstanie coś zmienić?

Te pytania doskonale zna każdy, kto stara się żyć w zgodzie z naturą, przestrzegając zasad ekologicznego postępowania. Czasy, w których żyjemy, są ciężkie pod względem ekologii. Wciąż postępujące ocieplenie klimatu i inne zjawiska naturalne, do których ludność przykłada rękę, już nie niepokoją a martwią. 

Ekologiczny styl życia uważany jest wręcz za udrękę, coś, z czym nie da się żyć. Tymczasem badania pokazują, że wcale tak nie jest! Wręcz przeciwnie. Dowiedziono tego, że podejmowanie działań eko wpływa pozytywnie na samopoczucie i dzięki temu, ludzie, którzy tak żyją, są szczęśliwsi.

Jestem EKO, jestem szczęśliwszy/a!

Badania przeprowadzone w lutym 2022 roku pokazują, że bez względu na zamożność i pochodzenie wraz ze wzrostem zaangażowania ludności w działania ekologiczne rosło także ich subiektywne zadowolenie z życia. 

Dotychczas posiadano wyniki badań wyłącznie z tych, które zostały przeprowadzone wśród zamożnej ludności. W badaniu, na które się powołujemy, wykorzystano dane od ankietowanych między innymi z Brazylii, Chin, Polski, Danii, RPA, Indii czy Wielkiej Brytanii. W sumie grupa badawcza wyniosła prawie 7000 osób. Dowodzą one, że niezależnie od kraju, z którego pochodziła badana jednostka, wraz ze wzrostem zaangażowania ludzi w działania eko, rosło także ich zadowolenie z życia.

Jak to działa?

Pozytywne samopoczucie wynikające z działań eko, ma na celu zaspokajanie podstawowych potrzeb psychologicznych. Należą do nich między innymi wnoszenie czegoś pozytywnego w rozwój świata czy działalność w zgodzie z własnymi wartościami.

Oczywiście, może to przynieść także odwrotny skutek od zamierzonego. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że ludzie, którzy mają pozytywne nastawienie, o wiele częściej zwracają uwagę na problemy środowiskowe.

Badania pokazują, że istnieje związek, pomiędzy działaniami, które pozytywnie wpływają na środowisko a osobistym dobrobytem, obejmujący różne części świata. Ma to także odniesienie w osobistych okolicznościach i poglądach.

Jak tego dokonać?

Codzienne wybory, których dokonujesz, mają ogromne znaczenie. Osobiście, jesteśmy zwolennikami działań, które wpływają pozytywnie nie tylko na środowisko, w którym żyjemy, ale także zdrowie, również to psychiczne. Zachowania przyjaźnie wpływające na środowisko, mają pozytywne odzwierciedlenie w naszym dobrostanie i samopoczuciu.

Możesz żyć lepiej, zużywając mniej!

Pamiętaj, że styl życia, który nastawiony jest na zużywanie większej i większej ilości zasobów naturalnych, nie jest korzystny dla planety. Nie wpływa on także dobrze na naszą przyszłość oraz samopoczucie. 

Być może nachodzą Cię od czasu do czasu myśli, że działania, które wykonujesz, są niewystarczające, że robisz za mało. Wiedz jednak, że nawet najmniejsze eko działanie wpływa pozytywnie na Twoje samopoczucie, szczęście i poziom zadowolenia z życia. Nie skupiaj się więc na tym, czego nie robisz, a na tym, czego dokonujesz. 


Przeczytaj nasze pozostałe wpisy!