Przydatne rady, jak ograniczyć plastik – FORPA – Producent ekologicznych opakowań na żywność

Przydatne rady, jak ograniczyć plastik

Kiedy początkiem lipca 2021 roku zniknęły ze sklepowych półek plastikowe sztućce, kubeczki czy słomki, wielu z nas zaczęło zadawać sobie pytanie, czy możliwe jest życie bez plastiku? Pozwól, że odpowiemy szczerze: będzie ciężko. Ale możemy w znacznym stopniu ograniczyć jego zużycie. Dziś podpowiemy Ci, jak początkowo zmniejszyć ilość, a z czasem być może zdecydować się na całkowitą rezygnację (na tyle, na ile oczywiście będzie to możliwe) z tworzyw sztucznych.

Dlaczego powinno się zrezygnować z plastiku?

Nie da się ukryć, że plastik otacza nas z każdej możliwej strony. To, że zniknęły ze sklepowych półek plastikowe, jednorazowe talerzyki, kubki czy uwielbiane przez wszystkich słomki, niewiele zmienia. Produkty spożywcze czy kosmetyki wciąż są pakowane, w dużej mierze, w plastikowe opakowania. 

Zdajesz sobie sprawę z tego, że zaledwie 5-10% plastiku na świecie podlega recyklingowi? Ponad 30% trafia na wysypisko, gdzie rozpoczyna się okropnie długi proces rozkładu, a reszta do oceanów, zagrażając życiu wielu stworzeń morskich. Bez wątpienia pandemia dodatkowo pogorszyła sytuację. Przez obowiązkowe obostrzenia zużywaliśmy jeszcze więcej tworzyw sztucznych niż wcześniej. Konsekwencją są długie lata jego rozkładu w środowisku.

Naukowcy alarmują, zwracając także uwagę na szkodliwy wpływ plastiku na nasze zdrowie. Przy jego produkcji zużywa się bowiem 4 000 substancji, spośród których wyłącznie część była poddana badaniom i testom. Reszta może mieć nawet toksyczny wpływ na Twoje zdrowie!

Jak ograniczyć zużycie plastiku?

Zrezygnuj z jednorazówek

Zarówno jeżeli chodzi o plastikowe sztućce, kubeczki czy pojemniki na żywność, jak i jednorazowe worki na owoce czy warzywa. Można je w bardzo prosty sposób wyeliminować. W końcu możemy bez większego wysiłku sięgnąć po naczynia czy torby użytku wielokrotnego. Można je myć (w przypadku naczyń) oraz prać (jeżeli chodzi o torby), ostatecznie wykorzystamy je nawet kilkaset razy.

Warto wspomnieć o tym, że wielu dostawców żywności (restauracje czy cateringi) oferuje już dostawę także szklanek i naczyń z ich późniejszym myciem. Inni natomiast decydują się bardzo często na wybór ekologicznych opakowań, które nie będą negatywnie wpływać na środowisko. W naszej ofercie znajdziesz tacki na owoce i warzywa, opakowania na żywność oraz opakowania na wynos przeznaczone dla restauracji!

Ty także możesz wziąć z nich przykład. Pakując śniadanie do pracy, zamiast foliowego woreczka wybierz papierową torebkę lub pudełko śniadaniowe. Idąc na zakupy, zawsze pamiętaj o wzięciu ze sobą papierowej lub materiałowej torby i to w niej przynieś zakupy do domu.

Wielorazowe kubki na napoje

Zapewne nie raz, nie dwa doszły Cię słuchy, że kawiarnie wprowadzają zmiany, polegające na możliwości przyniesienia własnego kubka. Bez wątpienia, do rozwoju tego przedsięwzięcia przyczyniła się także pandemia, podczas której restauracje czy kawiarnie znacznie chętniej otwierały się na tę opcję. Czyż to nie wspaniałe, mieć możliwość wypicia ulubionej porannej kawy we własnym kubku? Dodatkowo część kawiarni za przyniesienie własnego kubka oferuje rabat!

Kupuj luzem

Co prawda większość sklepów oferuje już możliwość zapakowania wędliny czy sera we własne opakowania, jednak jest wciąż niewielki odsetek ludzi, która korzysta z tej opcji, lub najzwyczajniej nie ma o niej pojęcia. Wystarczy jednak zabrać ze sobą wielorazowy pojemnik i poprosić o zapakowanie do niego wybranych produktów. Warzywa i owoce także możesz zapakować luzem lub do torby wielokrotnego użytku.

Pamiętaj, że Twoje wybory wywierają wpływ na producentów! Jeśli przestaniesz kupować żywność pakowaną w folię, producenci nie będą mieć wyboru i zamienią opakowania na bardziej ekologiczne! Im większa świadomość społeczeństwa, tym większe realne szanse na zmianę. 

Zrezygnuj z wody w butelkach

Coraz popularniejsze stają się butelki z wkładem filtrującym, które możesz zabrać ze sobą dosłownie wszędzie! Możesz ją wypełnić wodą w dowolnym miejscu, gdzie ją znajdziesz. Jeden filtr wystarcza na ok. 150 litrów wody, a co za tym idzie, eliminujemy z naszego codziennego użytkowania równoznaczną ilość plastikowych butelek. 

Warto także pamiętać, że woda kranowa w Polsce jest bezpieczna i możesz ją pić nawet bez dodatkowego filtrowania. 

Mydło zamiast żelu pod prysznic

Nie da się ukryć, że większość kosmetyków wciąż pakuje się w plastik. Wydawać by się mogło, że nie ma dla tego idealnego rozwiązania. Można jednak zamienić np. żel w plastikowej butelce na mydło, które coraz częściej pakowane jest w papierowe opakowanie (lub znacznie mniejszą ilość plastiku). 

Coraz częściej producenci kosmetyków decydują się także na wykluczenie tworzyw sztucznych na rzecz papieru. Możemy to zaobserwować np. w przypadku patyczków higienicznych. Podobnie jest z opakowaniami niektórych kosmetyków, gdzie plastik zostaje zastąpiony papierowym odpowiednikiem.

Czas na działanie

Choć wielu osobom problem zanieczyszczenia naszego środowiska wydaje się nierealny bądź odległy, to nie ulega wątpliwości, że wszystko dzieje się tu i teraz, na naszych oczach. Ograniczenie zużycia plastiku wydaje się być czymś oczywistym, choć nie zawsze tak jest. Wbrew pozorom, nie trzeba wiele wysiłku, aby zminimalizować zużycie plastiku w codziennym życiu. Wystarczy tylko trochę chęci, aby zastosować się do rad z naszego artykułu, a na pewno Ci się uda!